Projektowanie i dobór mebli tarasowych

akbk

In Blog Posted

Tak jak w każdym pomieszczeniu mieszkalnym, również na tarasie jednym z najważniejszych elementów aranżacji są meble. Planując ich dobór musimy być świadomi charakteru i roli projektowanej strefy. Pierwsze i podstawowe pytanie brzmi – jaką funkcję przyjmie nasza aranżowana przestrzeń tarasowa? Czy taras będzie pełnił rolę salonu, jadalni, bawialni, a może miejsca do beztroskiego wylegiwania się na słońcu? Forma aktywności determinuje bowiem rodzaj mebli użytych do wyposażenia tarasu. W odróżnieniu od pomieszczeń mieszkalnych tarasy nie mają z góry zdefiniowanej funkcji użytkowej. A w przypadku gdy apartament ma kilka tarasów ich przeznaczenie może być różne w zależności od położenia. Może stanowić kontynuację pomieszczeń z którymi sąsiaduje lub być niezależną strefą.

Jeśli zdecydujemy się na opcję salonu letniego głównym meblem staje się sofa wypoczynkowa, fotele lub narożnik modułowy najczęściej w towarzystwie stolika kawowego. Jeśli dysponujemy wystarczająco dużą przestrzeń tarasową modułowy narożnik pozwali na ustawienie go w rozmaitych konfiguracjach zgodnie z potrzebą chwili. Jeśli chcielibyśmy spożywać rodzinne posiłki lub organizować towarzyskie biesiady właściwym będzie stół jadalniany z krzesłami lub fotelami. Poza dużymi, wieloosobowymi wersjami w przypadku ograniczonej przestrzeni możemy zdecydować się na mniejszy stolik 3-4 osobowy. Z kolei do relaksu na tarasie doskonale posłużą leżaki i łóżka ogrodowe. Te komfortowe meble znakomicie umilą nam czas, szczególnie gdy w pobliżu znajduje się basen, sauna lub jacuzzi. W przestrzeni rekreacyjnych znakomicie sprawdzą się również huśtawki, bujaki i kokony (tzw. ‘ptasie gniazda’ łączące funkcję fotela, huśtawki i hamaka.)

Gdy już określimy charakter funkcjonalny tarasu oraz zaplanujemy rodzaj umeblowania warto zastanowić się nad ilością osób – domowników i gości- która będzie go użytkowała. Wielkość mebli oraz ich rozstawienie musi być bowiem przemyślane z zachowaniem pełnej funkcjonalności i komfortu korzystania z przestrzeni tarasowej. Pomóc nam w tym mogą meble z możliwością rozkładania, które są znakomitym rozwiązaniem ułatwiającym optymalne wykorzystanie otoczenia.
Dopiero po określeniu funkcji użytkowej tarasu, rodzaju umeblowania oraz ich wielkości możemy rozpocząć rozważania nad stylistyką, doborem materiałów i rodzaju wykończenia mebli. Pod względem wizualnym powinny one pasować do architektury budynku i otoczenia, a przede wszystkim być spójne ze stylem wnętrz. Rynek oferuje szeroki wybór materiałów z których wykonane są meble: drewno, stal nierdzewna, aluminium, tworzywa sztuczne. A każde z nich dodatkowo w rozmaitych formach i gamach kolorystycznych. Jeszcze większy wybór barw i wzorów występuje wśród tkanin materacy i poduszek, dzięki czemu możemy dostosować się stylistycznie do każdego charakteru i klimatu wnętrza tarasowego.

Przy doborze mebli szczególną uwagę należy zwracać na jakość wykonania produktu. Konieczne jest aby były to meble przystosowane do użytku zewnętrznego. To co sprawdza się we wnętrzach w większości przypadków nie nadaje się na taras czy do ogrodu. W tej materii nie ma bowiem kompromisów. Materiały konstrukcyjne, tkaniny oraz materace użyte do produkcji mebli musza być w pełni odporne na warunki atmosferyczne – promieniowanie UV, wodę i wilgoć oraz efekt przemarzania. A to wszystko z zachowaniem lekkości wzornictwa, wysokiej estetyki i komfortu użytkowania.
Dobierając meble należy rozważyć miejsce i sposób ich przechowywania w okresie zimowym. Mimo wodoodporności tkanin i poduch warto przechowywać je w zamkniętym i wentylowanym pomieszczeniu. Dla większości zestawów wystarczającą ochronę stanowią całoroczne pokrowce, które pełnią dodatkową rolę również w sezonie zapobiegając zakurzeniu i zabrudzeniu mebli.