Nawierzchnie tarasowe – sztuka wyboru

akbk

In Blog Posted

Jedną z pierwszych decyzji jaką należy podjąć przy doborze elementów wyposażenia tarasu jest wybór rodzaju nawierzchni. Jest to zarówno „fundament” jak i „tło” naszej tarasowej aranżacji. Rynek oferuje wiele rozwiązań produktowych różniących się technologią wykonania oraz wzornictwem. Czym powinniśmy się kierować przy wyborze? Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę kryteria trwałości, odporności na warunki atmosferyczne oraz sposobu dalszego użytkowania i konserwacji.

Najbardziej tradycyjnym materiałem wykończeniowym jest deska tarasowa z naturalnego drewna. Jednocześnie jest ona jednak najbardziej wymagającym z materiałów. Decydując się na takie rozwiązanie należy liczyć się ze koniecznością impregnacji deski przynajmniej dwa razy w ciągu sezonu, co w praktyce może okazać się uciążliwym zadaniem. Deski drewniane, w tym także z twardego drewna egzotycznego, ulegają naturalnemu zużyciu oraz starzeniu się. Szczególnie narażone na te procesy są tarasy otwarte na promieniowanie słoneczne oraz opady deszczu i śniegu. Ciekawym rozwiązaniem są deski z drewna po obróbce termicznej. Materiał ten w stu procentach naturalny wymaga zdecydowanie mniejszych nakładów pielęgnacyjnych niż jego odpowiednik z drewna tradycyjnego.

Jeśli chcemy uniknąć konieczności regularnej konserwacji powierzchni tarasowej możemy zdecydować się na zastosowanie sztucznych materiałów wykończeniowych. Aktualnie dostępnych jest wiele rozwiązań opartych na tworzywach i prefabrykatach takich jak deski kompozytowe, gres czy płyty betonowe. Ich największą zaletą jest wysoka trwałość oraz brak konieczności systematycznej konserwacji powierzchni. Są to produkty odporne na wodę, promieniowanie UV oraz ujemne temperatury.

Drugim kryterium wyboru materiału na powierzchnię tarasową jest kryterium estetyki. Należy pamiętać, że materiał wykończeniowy powinien właściwie komponować się z pozostałymi elementami aranżacji tarasu, współgrać z projektem i stylem wnętrz oraz być spójny wizualnie z architekturą budynku. Dobierając rodzaj materiału pod kątem estetyki możemy rozważyć zastosowanie tradycyjnej deski tarasowej lub coraz częściej spotykanych we współczesnych trendach płyt tarasowych. Zarówno deskę jak i płyty możemy dobierać spośród bogatego wachlarza kolorów, faktur i formatów, co umożliwi nadanie naszej aranżacji dowolnego stylu i charakteru. Wysokiej jakości materiały z powodzeniem imitują drewno, kamień czy nawet stal. Dobierając te produkty należy pamiętać, że różnego rodzaju materiały wykończeniowe można swobodnie ze sobą łączyć, co dodatkowo pozytywnie wpłynie na efekt końcowy realizacji.

Niezwykle istotnym elementem na który musimy zwrócić uwagę przy doborze materiału tarasowego są możliwości i ograniczenia technologiczne. Często bowiem nie mamy wpływu na rodzaj elementów i rozwiązań użytych przez dewelopera lub firmę budowlaną. Musimy wówczas dostosować się do istniejącej technologii i zastosować system odpowiadający narzuconym warunkom. Sposób przygotowania fundamentów, zaprojektowania spadów i wysokości, rodzaj użytej hydroizolacji, wielkość dopuszczalnych obciążeń czy lokalizacja tarasu – te wszystkie elementy będą determinować możliwość zastosowania poszczególnych rozwiązań. Nie zawsze bowiem wizja artystyczna projektanta da się pogodzić z istniejącymi uwarunkowaniami technicznymi.