Drzewo – kwintesencja ogrodu

akbk

In Blog Posted

1. Drzewo najważniejszym meblem zewnętrznym…

Niewątpliwie najistotniejszym elementem każdego ogrodu jest zieleń, a głównym reprezentantem zieleni są drzewa. Drzewo jest kwintesencją tradycyjnego ogrodu. Można powiedzieć, że jest najważniejszym meblem w naszym zewnętrznym salonie, to najbardziej dominujący element żywej architektury. Naturalny majestat drzewa wynika m.in. z jego limitowanej dostępności – dorosłe drzewo to efekt przynajmniej kilkunastu, a często kilkudziesięciu lat oczekiwania.

Grab wielopienny „umbrella shape” dwa lata po posadzeniu.

2. Gotowe drzewa…

Niewiele osób marzących o swoim nowym ogrodzie zdaje sobie sprawę z możliwości zakupienia i posadzenia drzewa w jego dorosłej formie. Współczesna technologia pozwala na uprawianie takich drzew, na ich odległy transport oraz na ich posadzenie. Drzewa takie uprawiane są w specjalistycznych szkółkach w Europie, w tym również w Polsce. Taki materiał roślinny daje nieograniczone możliwości aranżacji architektom, wykonawcom oraz ich klientom. Dodatkowym atutem szkółek z takim asortymentem jest fakt, że wybrane drzewa o określonych parametrach występuje w sposób powtarzalny w dużych ilościach. Drzewa takie dostępne są w większości gatunków liściastych i iglastych, które tematycznie dzielimy na 3 grupy:

– Drzewa wielkogabarytowe – drzewa w swojej naturalnej formie w rozmiarach sięgających nawet 100cm obwodu pnia.

– Drzewa strzyżone – drzewa i krzewy prowadzone w najrozmaitszych formach i kształtach

– Żywopłoty – dorosłe elementy żywopłotowe przygotowane do bezpośredniego posadzenia

3. Dlaczego warto …

Argumentów przemawiających za posadzeniem dużych drzew w ogrodzie jest wiele. Przede wszystkim jest to oszczędność czasu. Jak wiemy czas jest najcenniejszym dobrem – sadząc już dorosłe drzewo możemy ten czas odzyskać! To oszczędność przynajmniej kilkunastu lat oczekiwania!

Sadząc dorosłe drzewa otrzymujemy natychmiastowy efekt w procesie tworzenia ogrodu. Nawet najlepiej zaprojektowany i wykonany budynek traci wiele w sąsiedztwie ogrodu wykonanego z wyłącznie z młodych sadzonek drzew i krzewów. Niejednokrotnie posadzenie jednego, dorosłego drzewa w ogrodzie wystarczy do uzyskania satysfakcjonującego rezultatu końcowego.

Duże drzewa w ogrodzie to również walory praktyczne. Jednym z ważniejszych jest aspekt ekologiczny – dorosłe drzewa mają nieoceniony wpływ na jakość powietrza oraz są środowiskiem życia dla wielu organizmów. Dorosłe egzemplarze drzew i żywopłotów stanowią gotowe tło dla pozostałej roślinności, pełnią funkcję osłonową od niekorzystnego sąsiedztwa, gwarantują zacienienie tam gdzie jest ono konieczne.

4. Sztuka sadzenia…

Należy pamiętać, że wybór dorosłego drzewa nie jest łatwy. Architekci krajobrazu musza dobrać gatunek i pokrój drzewa właściwie do warunków środowiskowych, jego funkcji w ogrodzie oraz założeń estetycznych.

Dużo uwagi należy zwrócić na porę sadzenia dorosłych drzew. Planując harmonogram realizacji ogrodu należy pamiętać że duże drzewa występują przede wszystkim z bryłami korzeniowymi, a nie w formie pojemnikowej. Drzewa takie sadzi się poza okresem ich wegetacji, tak więc albo wczesną wiosną albo późną jesienią.

Najważniejsza jest jednak technologia sadzenia drzew. Procesem tym zająć się powinna wyspecjalizowana ekipa posiadająca odpowiednią wiedzę i sprzęt. Transport dużych drzew odbywa się przy pomocy pojazdów wielkogabarytowych. Na miejscu inwestycji należy zadbać o właściwy rozładunek przy pomocy sprzętu ciężkiego. Samo sadzenie również odbywa się za pomocą specjalistycznych maszyn wyposażonych w akcesoria do właściwego zdjęcia drzewa i posadzenia w miejscu docelowym – konieczny jest więc zapewnienie obszaru do swobodnego wjazdu i manewrowania maszyn. Tradycyjna koparko ładowarka jest niewystarczająca do tego typu zadań.

Poza typowymi działaniami przy sadzeniu roślin, takimi jak przygotowanie odpowiedniego gruntu i instalacja systemu nawadniającego należy zadbać również o zastosowanie systemu napowietrzania drzew, a także o system mocowania brył – typowe palikowanie drzew jako ich stabilizacja w przypadku dorosłych drzew jest zdecydowanie niewystarczające.

Należy zwrócić również uwagę na fakt, że drzewa dostarczane z renomowanych szkółek oraz sadzone przez profesjonalne ekipy wykonawcze otrzymują gwarancję na przyjęcie. Jedynym warunkiem jest wówczas ich właściwa pielęgnacja.